نمونه‌هایی از تبلیغات در مطبوعات ایران – ۱

در طول تولید فیلم مستند ۲۳۰ سال آرشیوی مناسب از تبلیغات قبل و بعد از انقلاب گردآوری کرده‌ام. آرشیوی که بخش بزرگی از آن تا به حال در فضای مجازی منتشر نشده‌اند.

یک ویژگی دیدن آثار تبلیغاتی این است که می‌توان با مراجعه به آن‌ها شرایط معیشتی، اقتصادی، سیاسی، فکری، اعتقادی و… هر جامعه را در آن برهه تاریخی بررسی کرد. این کارها شاید بامزه و نوستالژیک و… به نظر برسند. اما در ضمن مرجع خوبی برای بررسی جامعه ایرانی در دوره‌های مختلف تاریخی هم هستند.

مثلا آگهی جالبی از خمیردندان کلگیت وجود دارد که در آن گفته شده: “آیا می‌دانید اعلی حضرت همایونی هر روز صبح دندان‌های خود را با خمیر دندان کلگیت مسواک می‌زنند؟” بامزگی آگهی اینجاست که گویا در آن دوره به جای شب‌ها، صبح‌ها زدن مسواک رسم بوده!

یا آگهی دیگری در دوران پهلوی اول وجود دارد که نشان می‌دهد تختخواب تازه وارد ایران شده و این یکی اعلی‌حضرت به جای زمین روی تخت می‌خوابد!

آگهی گمشده‌ها، آگهی تلویزیون‌های مبله‌ای که جای خود را به تلویزیون‌های رنگی مدرن می‌دهند، کفش‌هایی که به جای گالش و گیوه وارد بازار می‌شوند، اولین نمونه‌های کنسول‌های بازی، تورهای تفریحی و زیارتی و… همه گوشه‌ای از تاریخ را در خود جای داده‌اند.

در چند قسمت بخشی از این آگهی‌ها را برای علاقمندان مطالعه تبلیغات در اینجا خواهم گذاشت.

بخش اول متعلق به سال ۱۳۵۶ است.

History-of-Iranian-Advertising017 History-of-Iranian-Advertising002 History-of-Iranian-Advertising020 History-of-Iranian-Advertising007 History-of-Iranian-Advertising008 History-of-Iranian-Advertising018 History-of-Iranian-Advertising011 History-of-Iranian-Advertising005 History-of-Iranian-Advertising014 History-of-Iranian-Advertising012 History-of-Iranian-Advertising001 History-of-Iranian-Advertising006 History-of-Iranian-Advertising016 History-of-Iranian-Advertising019 History-of-Iranian-Advertising013 History-of-Iranian-Advertising003 History-of-Iranian-Advertising009 History-of-Iranian-Advertising010 History-of-Iranian-Advertising004 History-of-Iranian-Advertising015

یک دیدگاه دربارهٔ «

نمونه‌هایی از تبلیغات در مطبوعات ایران – ۱

»

  1. با سلام خدمت شما … بنده به تیزرهای تبلیغاتی قبل از انقلاب بویژه آگهی های شرکت کفش ملی علاقه دارم اگر ممکن است آگهی های مربوط به شرکت کفش ملی و بلا و وین را در این سایت وارد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.