مجموعه مستند تاریخ تبلیغات ایران سال ۹۵ کلید می‌خورد

Screen Shot 2016-02-12 at 1.14.20 PMام بي اي نيوز: تاریخچه ی تبلیغات ایران با رویکرد پژوهش و تحقیق در آثار تبلیغاتی از زمان ورود تبلیغات به سینما و تلویزیون و همچنین انواع تبلیغات محیطی و… در قالب فیلم تلویزیونی مستندی با همین عنوان ساخته و مستندسازی می شود.

احمد تقوی مدیر عامل آژانس تیراژه، دانش آموخته ی رشته ی سینما و کارگردانی است، وی تاکنون حدود 700 فیلم یا آگهی تلویزیونی و مستند را کارگردانی کرده و اکنون به عنوان تهیه کننده ی مستند تاریخچه ی تبلیغات ایران می گوید: سالها بود که در فکر تولید چنین اثری بودم و همیشه به آن فکر می کردم تا اینکه حدود 12 سال قبل طی همکاری که با آقای کاتوزیان داشتم در مورد آن صحبت کردیم و تصمیم گرفتم فیلمنامه ی آن را بنویسم.

این تاریخچه به دهه 40 می رسد که از آن زمان تبلیغات به شکل محیطی و آگهی های تلویزیونی وجود داشته و براساس دسترسی به آرشیوهای قدیمی که در صدا و سیما وجود دارند و همچنین بخش آگهی های مکتوب آن دوران و کارهای پژوهشی و تحقیقاتی درکنار مصاحبه با بزرگان و پیشکسوتان حوزه ی تبلیغات کار تولید آن را آغاز کردیم.

در واقع اطلاعات و پژوهش دستمایه ی اصلی ساخت این فیلم است و آرشیو آن طبقه بندی و کد گذاری شده و در تابستان سال آتی فیلم برداری آن کلید می خورد، در واقع این اثر کاری کاملاً غیر انتفاعی است و به بررسی نقش تبلیغات در زندگی مردم درقبل و بعد از انقلاب می پردازد و همچنین تاریخچه ی کلیات آگهی های سینمایی، تلویزیونی و محیطی در دوران مورد نظر مورد بررسی قرار می گیرد.

او همچنین درمورد مستند تبلیغات که ارائه ی روایت گونه ای از زندگی حرفه ای استاد محسن میرزاییاست، می گوید: این فیلم بر اساس کتابی با عنوان 230 سال تبلیغات ایران است که شاهین ترکمن وانتشارات سیته آن را منتشر کرده است که به بررسی فراز و نشیب ها و محتوای تبلیغات مکتوب در دوران می پردازد.

Screen Shot 2016-02-12 at 1.15.14 PM

ماکان مهرپویا، کارگردان این اثر در مورد ساخت این فیلم می گوید: این فیلم تاریخ نگاری شفاهی زندگی حرفه ای استاد میرزایی است که در عرصه ی تبلیغات چاپی و فعالیت و خاطرات او ظهور و بروز پیدا می کند، در واقع سناریوی فیلم بر مبنای مصاحبه با خود استادمیرزایی و اطرافیانش در مورد زندگی شغلی وی بوده که به نظر من شبیه این کار را می توان برای سایر پیشکسوتان نظیر کامران کاتوزیان و منوچهر مستوفی نیز انجام داد، چرا که تجربیات کاری آنها بخشی از فراز و نشیب های روند تبلیغات در ایران بوده است.

او در مورد ضرورت ساخت چنین آثاری درحوزه ی تبلیغات می گوید: به نظر من این خیلی خوب است که میراث تصویری در قالب یک یا چند فیلم تولید و نگهداری شود، در شرایطی که تولید محتوای تبلیغاتی در کشور ما نسبت به سایر کشورها عقب تر است در حالی که در گذشته ما برای کشورهای دیگر تولید محتوای تبلیغاتی داشتیم و حتی امروز با مفاهیم رایج دنیا در حوزه ی استانداردهای تبلیغات آشنایی نداریم و منابعی که در دسترس هستند بسیار محدود و ضعیف هستند، لذا برای اینکه به ارزش آثاری نظیر مستند تاریخی تبلیغات بیشتر پی برده و تلنگری باشد تا دریابیم در گذشته در کجا قرار داشتیم و اکنون در حال تکرار چه موضوعاتی هستیم لازم است چنین تولیدات و مستندسازی هایی در این حوزه صورت پذیرد.

در کل این فیلم کمک می کند تا حدودی حال و روز تبلیغات کشور بهتر شود و نقش آن در توسعه ی بخش های مختلف صنعتی و تجاری و در کل اقتصاد کشور افزایش یابد و مخاطب با مفهوم درست تبلیغات آشنا شود و با آن آشتی کند.
او ضمن انتقاد از مرد سالاری حاکم بر آژانس های تبلیغاتی به نقش زنان در شکل گیری و ساخت کمپین های موفق اشاره کرده و می گوید: به نظر من یک مستند باید با نگاه به این بخش از تاریخ تبلیغات ایران و نقش زنان در تولید محتوا، استراتژی، گرافیگ و آثار ارزشمندی که این قشر پدید آورنده ی آن بودند و نام آنها در هاله ای از مرد سالاری حاکم محو بوده، ساخته شود.

به عنوان نمونه اثر بسیار ارزشمند ساخته ی فرحناز شریفی با نام “تهران در اعلان” که بیان تاریخ تهران از اواخر دوره ی قاجار تا سال 57 را در قالب آگهی هایی که به کار برده می شده وجود دارد. این اثر با هوشمندی و ظرافت خاصی ساخته شده و به خاطر جذابیت هایی که از لحاظ بصری و حتی صوتی دارد، قابلیت تبدیل شدن به یک مستند قوی را دارد، لازم به ذکر است بخش هایی از این اثر در رسانه ملی نیز نمایش داده شده است.

گزارش از: مریم غضنفری، MBAnews

برای دیدن فیلم ۲۳۰ سال به این لینک MBAnews مراجعه کنید.

اطلاعات بیشتر پیرامون فیلم ۲۳۰ سال

خبر جایزه شاهین طلایی برای فیلم ۲۳۰ سال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.