ساختار یک آژانس تبلیغاتی – بخش اول

bulbsنیت اصلی از انتشار سلسه مطالبی که ظرف چند روز آینده تحت عنوان “ساختار یک آژانس تبلیغاتی” در اینجا منتشر می‌شوند، آشنایی با چند ساختار رایج در دنیاست. اما به طور مشخص به مدیران آژانس‌های تبلیغاتی پیشنهاد می‌کنم تا حداقل همین قسمت اول را  مطالعه کنند.

پیش از شروع:

تغییر چارت سازمانی با تعالی عملیاتی برابر نیست.

ساختار نه دشمن است و نه جام مقدس. بلکه فقط ابزاری برای حمایت از برند است. ساختار تنها بنیان و سازشی را برای مدیریت منابع فراهم می‌آورد. آژانس‌هایی که در هنر عملیاتی استادند با هر ساختاری قادر به فعالیت هستند. هنر عملیاتی واژه‌ای وام گرفته از نظامی‌گری است: Operational art of war یا هنر عملیاتی جنگ که به معنای “تئوری و تمرین نبرد” است. دانش عملیاتی و نیز گزارش گیری اطلاعات، ابعاد و انگیزه‌ها کلید یافتن بهترین ساختار برای شرکت‌ شما هستند. نخستین گام برای این امر توسعه یک استراتژی عملیاتی جامع است.

پیچیدگی‌ها و مسایل تغییر ساختار

راه حلی که قرار است روی کاغذ نقش ببندد باید در سازمان و در تمام بخش‌های شرکت اجرا شود. استراتژی کسب و کار، عملکرد و فرایند باید ساختار را به حرکت درآورند و کارکنان می‌بایست بدانند که راه‌حل‌ها چرا و چطور توسعه یافته‌اند.

بسیاری از تغییر ساختارها به دلیل راه‌حل‌های درهم‌برهم (up-down) شکست می‌خورند. راه‌حل درهم‌برهم یعنی راه‌حلی که نمی‌تواند حمایت و نقش‌آفرینی مدیران و کارکنان را بدست آورد. مدیران آژانس با انتظاراتی پر از باد از نتایجی که توقع دارند حاصل شود شروع کرده و تمام تغییرات را بر اساس جایگاه رفیع‌شان عملی می‌کنند. آنها با تغییرات، به عنوان فرآیندی تکاملی که راه‌حل‌ها در آن به طور طبیعی توسعه می‌یابند، برخورد نمی‌کنند. اغلب اوقات رهبری آژانس قدرت درک یا عاقبت سنجی عواقب بیشماری را که ایجاد خواهند شد ندارد. عواقبی که گاه به خلق مشکلی بزرگتر ختم خواهند شد: گیج شدن کارکنان، استعفای افراد کلیدی و از بین رفتن غالب انرژی آژانس برای فعالیت‌های بی‌ارزش.

آن‌سوی سکه‌ی این راه حل درهم‌برهم چیزی است که ما آن را فلج تجریه و تحلیل (آنالیز) می‌نامیم. مدیران اغلب وقتشان را به جای آزمون و عمل صرف فکر کردن می‌کنند.

برای خلق یک استراتژی عملیاتی موثر علاوه بر مدیریت، به حمایت کارکنان نیز احتیاج دارید. این اعتمادسازی در طول فرآیند تغییر و با توجه به منابع، تصمیمات و زمان‌بری آن به دست می‌آید.

مدیریت باید تصویری واضح به شرکا ارایه دهد. ماموریت،‌اهداف و عینیات باید در تمام سطوح سازمان قابل لمس و درک باشد. نقش رهبران باید ایجاد انگیزه و انرژی دادن به کارکنان باشد و اهداف نیز می‌بایست دست‌یافتنی باشند. همین که ادعا کنید “بهترین آژانس خلاق دنیا هستید” کافی نیست.

با پیوند دادن تمام اجزای عملیاتی و طبقات سازمانی،‌کارکنان مالکان این تغییر خواهند شد. رهبران و مسئولان تغییر (کارکنان فعال تمام بخش‌ها) به شکل فعالانه‌ای درگیر خواهند شد.

وقتی درباره‌ي استراتژی عملیاتی صحبت می‌کنیم باید با دقت به این نکات فکر کنید:

به چه تیپ مشتریانی سرویس می‌دهید؟
می‌گویید چه کاری برایشان انجام می‌دهید؟
برای چه چیزی شما را می‌شناسند؟
نقاط قوت آژانس در چیست؟ مثلا: خدمات مشتری، خلاقیت، …
عمق و وسعت منابع سرمایه‌گذاری
روش‌های دسترسی به اطلاعات
همجواری (کارکنان، دفاتر، مشتریان)

در پنج قسمت آینده پنج گونه متنوع از ساختارهای سازمانی آژانس‌های تبلیغاتی را معرفی خواهم کرد.

برای راه‌اندازی یا تغییر ساختار آژانس تبلیغاتی‌تان می‌توانید از مشاوره من و همکارانم استفاده کنید.

یک دیدگاه دربارهٔ «

ساختار یک آژانس تبلیغاتی – بخش اول

»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.