سه نکته پیرامون بازاریابی اینفلوئنسرها در شبکه‌های اجتماعی

هر روزی که پشت سر می‌گذاریم، احتمال به دست آوردن توجه و اعتماد و ساختن ارتباط در تبلیغات کمتر می‌شود. آشفتگی در شبکه‌های اجتماعی، پرهیز از تبلیغات، طبقه‌بندی رسانه‌ها از دلایل این امر محسوب می‌شوند.

به نظر می‌رسد این موانع، بازاریابی اینفلوئنسرها (توصیه‌کنندگان) را بیشتر در کانون توجه قرار می‌دهند. در اصل، ۵۱درصد برندها بودجه خود را برای بازاریابی توصیه‌کنندگان در سال ۲۰۱۷ افزایش داده‌اند. فهمیدن دلیلش ساده است. با کمک توصیه‌کنندگان، برندها می‌توانند با نیش‌مارکت و مخاطبان تازه‌ای ارتباط بگیرند که به نظر می‌رسد با تبلیغات میانه‌ی خوبی ندارند. آن‌ها می‌توانند از شیوه‌ی تولید محتوای این افراد برای بازگو کردن داستان‌های معناداری استفاده کنند که از میان آشفتگی‌های فضای مجازی عبور کند. اینفلوئنسرها می‌توانند در نقش وکیل مدافع برندها ظاهر شوند و گزینه‌ی اعتماد و احترام به برند را فعال کنند.

بازاریابی توصیه‌کنندگان می‌تواند به این چیزها و بسیار بیشتر از آن دست یابد، به شرط آنکه… یک “به شرط آنکه”‌ی بزرگ در اینجا وجود دارد: به شرط آنکه که طبق ترتیب خاصی اصالت آن احراز شود.

این سه شرط (احتمالا شگفتی‌آور) برای به دست آوردن اصالت عبارتند از:

۱. دو تا شش اینفلوئنسر برای هر کمپین مناسب است. از وسوسه‌ی فعال‌کردن بیش از ۱۰ اینفلوئنسر در آن واحد پرهیز کنید. این تماسی شخصی و تجربه‌ای دوخته شده به قامت اینفلوئنسر است که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا با موفقیت پروژه‌ی شما به شکلی عمیق همراه شوند.

۲. با انتخاب اینفلوئنسر آغاز کنید، نه با استراتژی درگیر کردن مخاطب: این راهی است که می‌توانید ارزش تبادل را انجام دهید. مثلا تجربه‌ای که به اینفلوئنسر شما دلیلی دهد تا در مورد برند شما صحبت کند. این کار را با تمرکز بر علایق، انگیزش‌ها و نقاط کشش کنونی اینفلوئنسر پیش ببرید.

۳. کمپین را با کمک اینفلوئنسرهای انتخابی خود بسازید. با آنها پیرامون ایده‌تان صحبت کنید. از آن‌ها بپرسید که چگونه این ایده می‌تواند برای آن‌ها شخصی‌سازی شود. به آن‌ها گوش دهید. حال که آن‌ها بیشتر برای بازی وقت می‌گذارند، باید موفقیت کمپین را پیشاپیش احساس کنند. هرچقدر که احساسات اینفلوئنسر بیشتر درگیر کمپین شود، محتوای تولید شده توسط او بیشتر اصالت خواهد داشت و به عبارتی خروجی او بیشتر از یک انجام وظیفه خواهد بود. مخاطبان اینفلوئنسرها به هر حال زرنگ‌اند. آن‌ها می‌دانند که اینستاگرامر محبوب‌شان چه زمانی از کار با یک برند هیجان زده شده و چه زمانی فقط این کار را برای گذران امور مالی انجام می‌دهد.

در بازاریابی توصیه‌کنندگان میان‌بری وجود ندارد. اگر می‌خواهید آن را انجام دهید، درست انجامش دهید. معنای تمرکز دقیق بر اصالت همین است.

شارلوت تنسیل / مدیر ارشد تولید محتوای دیجیتال آژانس آگیلوی نیویورک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.