آگهی‌های تلویزیونی دوناتی

homer-simpson

آگهی‌های تلویونی دوناتی در حقیقت تمپلیت یا قالب‌های آماده‌ای برای یک آگهی تلویزیونی هستند. این آگهی‌ها تمام عناصر لازم برای تولید یک آگهی تلویزیونی را در خود جای می‌دهند اما محصول٬ قیمت یا لوگوی خاصی را معرفی نمی‌کنند.

چرا دونات؟

از سر طنازی و به دلیل خالی بودن وسط دونات این نام را به این گونه آگهی‌ها داده‌اند. همانطور که گفته شد این آگهی‌ها آغاز و پایان دارند اما میانه‌ی آن که در اصل معرفی محصول است خالی می‌ماند تا بعدا با محصول یا خدماتی مرتبط پر شود.

چرا آگهی‌های دوناتی؟

معمولا آگهی‌های تلویزیونی باکیفیت تولید گرانی دارند و همچنین زمان‌بر هستند. بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی کوچک و محلی در جهان برای اینکه بتوانند فضای تبلیغات خود را بفروشند٬ این دسته از آگهی‌ها را پیشنهاد می‌کنند. در ایران کانون‌های تبلیغاتی کوچک و همچنین نمایندگان پخش آگهی در شبکه‌های استانی می‌توانند از این حربه برای گرفتن سفارش آگهی و فروختن فضای تبلیغاتی استفاده کنند. در این شرایط سود حاصل از تولید آگهی در مقابل پورسانت پخش قابل قیاس نیست.
تصور کنید تولید آگهی‌های دوناتی با تصاویر آرشیوی٬ تولید تمپلیت‌های آماده با تکنیک‌های موشن گرافیکز و شبیه به آن یا حتا ضبط تصاویر آماده و ارایه سریع آن به مشتری چه تاثیری در جذب آن‌ها خواهد داشت. برای مثال یک آگهی تلویزیونی از خانواده‌ای شاد که به پیک نیک آمده‌اند و فضایی خالی برای لوگو و نریشنی که می‌تواند متعلق به یک بانک٬ بیمه٬ مرکز درمانی٬ محصولات ارگانیک٬ فروش اقساطی ملک و… باشد. یا مثلا تمپلیت آماده‌‌ای در فضای انیمیشن که جاهای خالی‌ای برای فیلم‌ها٬ تصاویر و نوشته‌ها دارد و مشتری‌ای که برای فروش محصولاتش عجله دارد می‌تواند در چند ساعت نسخه‌‌ای از آن را که برای وی شخصی سازی شده دریافت کند.
چند سال پیش آگهی‌ای متعلق به یک فروشگاه فرش دستباف در مرکز یکی از استان‌ها را دیدم که باعث حیرت بود. برای سرعت بخشیدن به تولید و بستن قرارداد پخش٬ تعدادی عکس غیر حرفه‌ای که حتا تاریخ و ساعت روی عکس‌ها دیده می‌شد در کنار هم ردیف شده بودند. مشتری هم که عجله داشت با دلخوری قرارداد را امضا کرده بود ولی به دلیل ضعف تولید و عدم استقبال از آن٬ در میانه‌ی راه و به اجبار  جلوی ضرر بیشتر را گرفته و پخش را متوقف کرد. حال آن‌که اگر نماینده‌ی پخش چند آگهی دوناتی در رابطه با فرش‌ سفارش داده بود می‌توانست به سرعت آگهی‌ مورد نظر مشتری را به شکلی موجه و تمیز ارایه کند و بقیه‌ی آگهی‌ها را به‌علاوه‌ی فضای تبلیغاتی شبکه استانی به فرش‌فروشی‌های رقیب بفروشد. آن هم در استانی که یکی از قطب‌های تولید و فروش فرش در ایران است.

کاربرد دیگر آگهی‌های دوناتی تولید آگهی‌های مناسبتی و فرهنگی است. مثلا آگهی تبریک اعیاد٬ تسلیت ایام سوگواری٬ نوروز٬ شب یلدا٬ بازگشایی مدارس٬ ماه رمضان٬ ایام ملی و حتا فیلم‌های کوتاهی با موضوعات اخلاقی و فرهنگی.

این را هم بگویم که بدیهی است که قرار نیست آگهی‌های دوناتی در یک کمپین تبلیغاتی که با داده‌های مشخصی  همراه است٬ نقشی ایفا کنند. بلکه بازار هدف دقیقا صنایع و خدمات خرد را شامل می‌شود. هرچند کم دیده نشده آگهی‌هایی که مثلا برای یک اپراتور موبایل تولید شده‌اند اما در نهایت سر از یک بانک درمی‌آورند!

با سفارش مجموعه‌ای از آگهی‌های تلویزیونی دوناتی٬ آژانس/کانون تبلیغاتی/نماینده شبکه‌های استانی/شبکه‌های خصوصی/بازاریاب خبره می‌تواند مجموعه‌ای از تمپلیت‌های آماده در سبک‌های مختلف و تکنیک‌های گوناگون  که قابل ادیت هم هستند را برای ارایه به مشتریان کوچک در اختیار داشته باشد. آگهی‌هایی که تولیدی ارزان دارند و کاربردی هستند.

در فضای پر رقابت کانون‌های تبلیغاتی کوچک٬ حفره‌های دوناتی که می‌توان به سرعت و بارها با نام خدمات و محصولات گوناگون پر کرد جزو ملزومات کمتر دیده شده به شمار می‌روند.

و اما برای اطلاعات بیشتر و گپ و گفت در این مورد می‌توانید با من تماس بگیرید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.